Onycholiza w stylizacji paznokci.
- Katarzyna Osowska
- 11 mar 2023
- 3 minut(y) czytania
Onycholiza Polega na oddzieleniu się rogowej części paznokcia od powierzchni palca. Następuje to stopniowo, rozpoczynając się od tzw. wolnego brzegu paznokcia. Głównymi objawami choroby paznokci u rąk i nóg jest biały nalot na płytce paznokcia, umiejscowiony na jej górnej krawędzi bądź z boku. W przypadku gdy postępuje on w głąb mamy do czynienia ze zjawiskiem odwarstwiania się płytki paznokcia od łożyska. W początkowej fazie choroby paznokieć może mieć lekko różowe zabarwienie, ponieważ widoczne są pod nim naczynia krwionośne. W sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia płytki, jej kolor zmienia się w brązowy, szary bądź żółty.
Wśród przyczyń powstawania onycholizy, wyróżnia się przede wszystkim choroby skóry oraz choroby ogólnoustrojowe w tym -łuszczycę, -nadczynność tarczycy, -atopowe zapalenie skóry, -cukrzycę, -niedokrwistość, -łysienie plackowate -wyprysk kontaktowy, -niedobór witamin, -choroby autoimmunologiczne.

Ponadto onycholiza może powstać poprzez mechaniczne uszkodzenie macierzy paznokcia. Częstym zjawiskiem jest onycholiza po hybrydzie, która powstaje na skutek zbyt intensywnego piłowania paznokci podczas wykonywania manicure.
Wśród przyczyn choroby paznokci u nóg wymieniane jest również źle dopasowane, za ciasne obuwie, które powoduje permanentny ucisk na paznokcie u stóp. Dodatkowo wśród przyczyń onycholizy, wymienia się: predyspozycje genetyczne i pierwotne zaburzenia w budowie paznokcia,
środki chemiczne występujące w lakierach do paznokci,
przytrzaśnięcie paznokcia, ciąża, niektóre antybiotyki oraz chemioterapia,
grzybica paznokci, brak dbałości o higienę paznokci u stóp, jak i u rąk.
Leczenie onycholizy powinno rozpocząć się od aktywnych poszukiwań przyczyn, powodujących schorzenie. Lekarz dermatolog lub podolog po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem, jest w stanie określić rodzaj onycholizy. Ustala się go na podstawie genezy tej choroby. Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje onycholiz: 1.Onycholiza pierwotna - najczęściej występuje u osób, które zbyt często stosują preparaty do paznokci. Może pojawiać się u osób noszących manicure hybrydowy, żelowy czy akrylowy. Dodatkowo często jest skutkiem stosowania odżywek do paznokci, które w swoim składzie zawierają formaldehydem. 2. Onycholiza polekowa - występuje u osób, które przyjmują antybiotyki z grupy tetracyklin, leki na łuszczycę oraz trądzik. 3. Onycholiza wtórna - najczęściej jest objawem towarzyszącym. Występuje równocześnie z cukrzycą, bądź chorobą tarczycy. Skuteczne i prawidłowe leczenie onycholizy polega na eliminacji czynników, które uszkadzają płytkę paznokcia. Dodatkowo wiąże się z właściwym oczyszczeniem paznokcia, jego odżywieniem oraz pobudzeniem łożyska do regeneracji. Podczas procesu leczenia trzeba odpowiednio pielęgnować paznokcie oraz należy zrezygnować z malowania oraz wykonywania manicure hybrydowego. Leki na onycholizę stosuję się miejscowo, a zmieniony chorobowo fragment płytki paznokcia można usunąć chirurgicznie. W sytuacji, gdy wystąpią powikłania, w tym zakażenie drobnoustrojami, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotyku. Jednym z poważnych problemów, jakie mogą wystąpić podczas onycholizy, jest grzybica. W przypadku jej wystąpienia, skuteczne leczenie odbywa się przy pomocy preparatów doustnych oraz długiej terapii pulsowej. Na początku choroby, można zdecydować się na leczenie onycholizy domowymi sposobami, stosując środki dostępne bez recepty. Kurację można rozpocząć od wcierania olejku herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze. Prócz niego, można również stosować regenerujący olejek rycynowy. Warto pamiętać, że kluczowa w leczeniu domowymi sposobami, jest systematyczność. Dzięki niej możemy osiągnąć wspaniałe efekty za pomocą naturalnych składników. Nieleczona onycholiza może doprowadzić do przykrych konsekwencji w naszym organizmie. Pusta przestrzeń, która powstaje podczas rozwarstwienia paznokcia, jest idealnym środowiskiem dla mikroorganizmów, które właśnie w niej mają znakomite warunki do rozwoju. Zaciemnione miejsce, zwiększona temperatura oraz wzmożona wilgotność tego miejsca może doprowadzić do powstania pałeczki ropy błękitnej, która jest jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii. Może ona doprowadzić do chorób układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego.
Jak pewnie zauważyłaś, że nieprawidłowe postępowanie podczas wykonywania stylizacji paznokci może być czynnikiem wywołującym onycholizę (pierwotną). Pamiętaj, by trzymać się poniższych zasad, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji!
Nie stylizuj paznokci znacznie przepiłowanych! Grozi to poparzeniem termicznym i chemicznym łożyska paznokci
Nie używaj primerów kwasowych w przypadku ścieńczonej płytki!
Nie zaciskaj tunelu na linii stresu i powyżej niej!
Do matowienia naturalnej płytki używaj pilników/bufferów o wysokiej gradacji. Im wyższa gradacja, tym delikatniejszy materiał ścierny.
Nie wykonuj zbyt długich stylizacji hybrydowych u stóp! Płytka paznokcia powinna kończyć się ok. 2 mm przed opuszkiem palca. To on ma na celu amortyzację ucisków podczas stępu. Jeżeli siła nacisku opiera się na paznokciu, generuje to silne traumatyzowanie łożyska oraz macierzy, co końcowo może prowadzić zarówno do powstawania onycholizy, jak również innych niepożądanych konsekwencji, jak np.retronychii, o której jeszcze wspomnimy.
Zalecaj klientkom zmianę stylizacji maksimum co 3-4 tygodnie. Po tym czasie paznokcie muszą zostać bezwzględnie skrócone!
W przypadku dużej aktywności fizycznej takiej jak bieganie, czy wędrówki górskie, zalecaj każdorazowo przed nią skracanie paznokci u stóp!

Comments